دستگاه ضدعفونی کننده uv

دستگاه ضدعفونی کننده uv

دستگاه ضدعفونی کننده uv

بکارگیری پرتو فرابنفش UVدر فرایند پالایش آب و تصفیه فاضلاب روشی شناخته شده برای جایگزینی مواد شیمیایی گندزدا از قبیل کلر میباشد. پرتو فرابنفش عمل ضد عفونی را به طور موثر و بدون تولید ترکیبات مشکل زای جانبی ناشی از گندزداهای شیمیایی از قبیل کلر انجام میدهد.

طول موج 254 نانومتر موثرترين طول موج مي باشد ، آبي كه بايد گندزدايي شود از ميان لامپ تخليه الكتريكي محتوي بخار جيوه با فشار پايين و جدار منعكس كننده تابش عبور كرده و بدين ترتيب به سپري شدن زمان مورد نياز گندزدايي موثر و مطمئن تامين مي گردد . توان مصرفي در اين سيستم در حدود 10 تا 20 وات براي هر متر مكعب آب در ساعت است. 

دستگاه گندزدایی UV

مزایای استفاده از سیستم گندزدایی UV

 از بین بردن تمامی میکروارگانیسم های بیماریزا و مقاوم نسبت به کلر تا 99%

 ضدعفونی شدن آب در همان لحظه تابش اشعه

 عدم تغییر یافتن خواص شیمیایی و فیزیکی آب

 ضدعفونی کردن آب در محدوده pH از 6 تا 5.8

نصب در مسیر لوله آب

 سرویس و نگهداری ساده دستگاه

در این سیستم ها آب وارد محفظه اصلی دستگاه از جنس SS می شود و مابین این محفظه و یک جداره داخلی از جنس کوارتز جریان می یابد. لامپ UV درون محفظه کوارتز قرار دارد و در تماس با آب نیست به ایده آل ترین حالت برای عملکرد لامپ می باشد. عمر لامپ 7500 ساعت می باشد و در این زمان با تولید دوز بالای اشعه به طور کامل میکروارگانیسم ها را از بین می برد.

کاربرد لامپ های UV در ضدعفونی کردن آب

 در منازل، رستوران ها، هتل ها، کشتی ها و …

 در صنایع شستشوی مواد غذایی ( جهت شستشوی سبزیجات، میوه، ماهی، غذاهای دریایی که قبل از بسته بندی باید با آب عاری از هرگونه میکروارگانیسم شسته شوند )

 صنایع نوشابه سازی

 صنایع لبنیات سازی

 صنایع داروسازی و لوازم آرایشی

 بیمارستان ها و آزمایشگاه ها

 جهت استریلیزه کردن فیلترهای کربن و رزین های تبادل یونی که محیطی مناسب برای پرورش میکروارگانیسم ها می باشد.

جهت استریلیزه کردن غشاهای نیمه تراوا ( ممبرین ) که سبب در سیستم RO و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها روی غشای نیمه تراوا و کم شدن سرعت نفوذ می شود.

مشخصات فنی دستگاه گندزدایی UV
اساس کار استریلیزه کننده های UV به شرح ذیل است: آب از فضای بین لبه داخلی از جنس استنلس استیل و لبه خارجی لوله از جنس کوارتز می گذرد. لامپ ماورای بنفش در لبه خارجی قرار گرفته است. لامپ UV در تماس با آب نمی باشد، لامپ تا 40 درجه سانتیگراد گرم می شود که مناسب ترین درجه حرارت برای عملکرد لامپ است. تمامی استریلیزه کننده های UV قدرت کافی برای ایجاد 30000 میکرووات بر ثانیه برای هر سانتیمتر مربع در 7500 ساعت دارند که پس از این مدت لامپ ها باید تعویض شوند. تمامی مدل های دستگاه ها در یک پوشش مناسب قرار گرفته اند که تمامی اجزای الکتریکی و مکانیکی داخل آن قرار می گیرند.

کاربردهای نور ماورای بنفش ( UV ) در ضدعفونی کردن آب
آب چاه، آب سطحی، آب شهری، صنایع غذایی، بیمارستان ها، صنایع الکترونیک، داروسازی، هتل ها، آب بسته بندی، آزمایشگاه ها

در جدول زیر مهم ترین انواع باکتری ها و ویروس ها که تحت تابش این اشعه با توجه به دوز موردنیاز از بین می روند، ارایه شده است:

    MICRO ORGANISM         FLUENCE (DOSE)   
E.coli 6.6 mj/cm²
Cryptosporidium parvum < 10 mj/cm²
Giardia lamblia < 10 mj/cm²
Hepatitus Virus 8 mj/cm²
Influenza Virus 6.6 mj/cm²
Shigella dysenteriae 4.2 mj/cm²
Legionella pneumophila 3.8 mj/cm²
Salmonella paratyph 6.1 mj/cm²

نکته مهم در انتخاب دستگاه UV مناسب برای استخر :

لامپ های UV  به دو دسته LP  یا کم فشار و MP  یا فشار متوسط تقسیم می شوند. لامپ های  فشار متوسط تولید اشعه ماوراءالبنفش با طول موج 254 نانومتر می کند، که به طول موج بهینه 260 نانومتر بسیار نزدیک است. بازدهي اين لامپها نسبت به انرژي مصرفي آنها بسیار بالا مي باشد. حدود٩٥% طول موج توليد شده در ناحيه 253/7 نانومتر قرار دارد. در مقایسه با لامپ های کم فشار، لامپ های فشار متوسط تولید کننده ی ضعیف تری برای طول موج های ضد باکتری می باشد. بازدهي لامپ های با فشار متوسط نسبت به انرژي مصرفي آنها کم مي باشد؛ در عوض نفوذ پذيري پرتو ساتع شده از آنها به خاطر شدت بالاي آن بيشتر از لامپهاي کم فشار است.

نکته اساسی در این است که تنها لامپ های MP  هستند که توانایی از بین بردن ترکیبات جانبی کلر را دارند. به همین دلیل سیستم های گندزدایی UV  مختص استخرهای شنا تنها با این لامپ ها عرضه میشوند.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید