ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

پس از یک روز سخت کاری ، حوضچه های آب گرم بهترین روش برای استراحت کردن هستند. چه چیزی بهتر از نشستن در آب گرم و خوردن یک نوشیدنی خنک ! در حالی که جت های فشار قوی ماهیچه های دردناک شما را ماساژ می دهند.

اول از همه بیاییم ببینیم که منظور از جکوزی چیست و هدف ما چه چیزی است ؟ نخست باید بگوییم که جکوزی نام برندی است که برای اولین بار این دستگاه یا مجموعه ساخته شده است. دو برادر در سال 1920 در شهر کالیفرنیا کشور آمریکا که دارای نام خانوادگی JACUZZI بودند همچنین دستگاهی را برای بهبود بیماری رماتیسم اختراع کردند.

منظور ما از جکوزی در این مطلب همان حوضچه های آب گرم تحت فشار پمپ است و با دستگاه های مجزا و قابل حمل کاری نخواهیم داشت ، البته آن ها را هم معرفی می کنیم. ساخت جکوزی نیاز به دانش تاسیساتی و طراحی با ظرافت بالا به سبب کوچک بودن نیاز دارد. در این مطلب ساخت انواع مدل های جکوزی را بررسی می نماییم.

جکوزی استخر چیست ؟

به استخرهای کوچک تر شبیه به حوضچه های آب گرم با ظرفیت 4 تا 10 نفر جکوزی می گوییم. جکوزی ها همانند استخر کوچکی هستند که داخل آن ها را آب گرم پر می کنند و همچنین دارای پمپ فشار قوی آب می باشند که به عنوان وسیله ای برای ماساژ استفاده می شوند.

نمونه جکوزی استخر

نمونه جکوزی استخر

شکل جکوزی ها برای جمع بودن و احساس راحتی معمولا به صورت دایره طراحی می شود و عمدتا دارای یک پله برای نشستن بر روی آن و تکیه کردن بر دیواره ها هستند.

نحوه کار جکوزی ها چگونه است ؟

جکوزی ها همانند استخرها نیاز به لوله کشی ، گردش آب و تصفیه خانه خواهند داشت و علاوه بر استخرها به دیگ بخاری برای گرم کردن آب مستلزم هستند. شما در این فرایند باید از یک پمپ گردش آب ، فیلتر تصفیه ، پمپ جت و گرمکن  استفاده کنید.

سیستم کار کردن جکوزی به این ترتیب می باشد که پمپ گردش ، آب را از صافی عبور می دهد و سپس آن را به داخل گرمکن پس خواهد داد و پس از گرم شدن مجدد آن را وارد حوضچه خواهد کرد.

جت پمپ ها که بسیار لذت بخش می باشند فقط آب را از دهانه حوضچه به داخل می کشند و سپس از طریق پمپ ها به داخل با فشار هل می دهند و بسته به اندازه و حجم حوض شما می توانند دارای قدرت ها و سرعت های مختلفی باشند.

البته تجهیزات دیگری هم هستند که شما می توانید به جکوزی استخر خود اضافه کنید؛ همچون سیستم تصفیه UV و اوزون که می توانند به صورت جداگانه در چرخه عملیاتی شما قرار بگیرند.

فواید جکوزی خانگی

همه ما می ‌دانیم که چقدر استراحت کردن در یک وان داغ بعد از یک روز سخت آرامش بخش است. اما آیا می‌ دانستید که در واقع این حوضچه ها ، فواید سلامتی مختلفی را ارائه می ‌دهند؟ از استراحت ماهیچه و تسکین درد مفاصل گرفته تا بهبود فشار و گردش خون بدن.

نمونه جکوزی در روف گاردن

نمونه جکوزی در روف گاردن

گرفتگی ماهیچه و آسودگی مفاصل

جکوزی داغ به آرام کردن ماهیچه ‌های شما کمک می ‌کند در حالی که شناوری آب وزن بدن شما را کاهش می ‌دهد و فشار روی مفاصل شما را کمتر می کند. استراحت ماهیچه، کاهش درد و سفتی، تمام مزایای خیساندن در یک وان داغ جکوزی می ‌باشد.

افزایش فشار و گردش خون

گرما در حوضچه های داغ می‌ تواند رگ‌ های خونی شما را به سمت بالا باز کند، که فشار خون را کاهش داده و گردش خون را بهبود می ‌بخشد. ماساژ از جت‌ ها در یک وان داغ نیز می‌تواند به افزایش سیستم ایمنی بدن و گوارش با تحریک انگیزش‌ های عصبی کمک کند.

کاهش شدید درد و خستگی

اگر شما از درد مزمن و یا خستگی رنج می‌ برید، خیساندن در یک جکوزی داغ می ‌تواند به تسکین برخی از فشاری که شما تجربه می ‌کنید کمک کند.

 

انواع جکوزی ها از نظر مدل و نوع ساخت

حدود تقریبا یک قرن از ساخت اولین چیزی شبیه به جکوزی می گذرد و با گذشت زمان و تکامل سایر بخش ها این حوضچه ها نیز از این امر مستثنا نبوده اند و به مرور کامل تر شده اند و توسعه بیشتری پیدا کرده اند. با ایجاد تقاضا چند برابری شکل و شمایل ان ها نیز متعدد گردیده و برخی از ان ها بسیار گران قیمت و پیچیده شده اند.

جکوزی های چوبی

این مدل جکوزی ها خانگی بوده و در ظرفیت های 2 تا 3 نفر معمولا ساخته می شوند و بسیار تماشایی هستند. بصورت دایره ای ساخته می شوند و دارای نیمکت برای نشیمن هستند و فقط دارای سیستم گرمایش هستند و از جت پمپ ها خبری نیست. بیشتر شبیه به کار دستی هستند تا جکوزی واقعی !!!

جکوزی چوبی

جکوزی چوبی

جکوزی های چوبی در دهه 1970 به اوج محبوبیت خود رسیدند و اکنون با روش های مدرن ساختمانی جایگزین شده اند. برای ساخت ان ها اغلب از چوب های قرمز و درخت سرو استفاده می کردند.

جکوزی های بتنی

این مدل جکوزی ها که جز مدل های تغییر یافته هستند و معمولا جز قسمت تغییر ناپذیر استخرهای شنا می باشند. این حوضچه ها نیاز به طراحی ، آرماتور بندی ، لوله کشی و بتن ریزی خواهند داشت و حتما باید قسمت تاسیسات را هم همچون موتورخانه برای تصفیه و گرم کردن آب در نظر بگیرید.

نمونه جکوزی بتنی ساخته شده در کنار استخر

نمونه جکوزی بتنی ساخته شده در کنار استخر

از نظر طراحی جکوزی های بتنی بسیار متنوع می باشند و هر شکل و طرحی را می توانید با استفاده از این سیستم پیاده کنید و این نمونه جز کامل ترین مدل های این ساختنی محسوب می شود.

دستگاه های مدرن جکوزی

این دستگاه ها که جدیدترین مدل جکوزی ها هستند و دارای اندازه ها و قابلیت های مختلفی می باشند. یکی از معروف ترین برندهای هات تاب ها JACUZZI است که جز بهترین برندهای این دستگاه ها حساب می شود.

نمونه دستگاه جکوزی در حیاط خانه

نمونه دستگاه جکوزی در حیاط خانه

دستگاه های جکوزی پرتابل (قابل حمل) هستند و بسته به سفارش شما می توانند در بالکن ، روی پشت بام ، حمام و… نصب و پیاده سازی شوند. این دستگاه ها دیگر نیازی به موتورخانه و تاسیسات نخواهند داشت و با استفاده از انرژی برق تمام عملیات اعم از گرم کردن ، گردش آب ، پمپاژ و تصفیه را درون خود انجام می دهند و از نظر فضا جای بسیار کمتری را اشغال می کنند.

کلمات کلیدی را وارد نمایید