ساخت سونا

ساخت سونا

ساخت سونا

سونا اتاق کوچکی است برای تجربه کردن گرما خشک و یا مرطوب برای اشخاص. این گرما غالبا باعث تعریق افراد و دفع سموم از بدن آن ها می شود. تامپره ، سومین شهر بزرگ فنلاند ، رسماً “پایتخت ساخت سونا جهان” شناخته می شود. قدیمی ترین سونا های شناخته شده در فنلاند از چاله های حفر شده در یک شیب در زمین ساخته می شدند و در زمستان به عنوان خانه های اصلی استفاده می شدند.

سونا دارای یک شومینه بود که در آن سنگ ها را تا دمای بالا گرم می کردند. برای تولید بخار و ایجاد احساس افزایش گرما ، روی سنگ های گرم آب ریخته می شد. با این کار دمای ظاهری به حدی بالا می رود که افراد می توانند بدون لباس وارد ان مکان شوند. اولین سونا فنلاندی همان چیزی است که امروزه ساووسونا یا سونا دودی نامیده می شود. اینها با سونا های امروزی تفاوت داشتند به این دلیل که آنها با گرم کردن توده سنگهایی به نام کیوا با سوزاندن مقادیر زیادی چوب حدود 6 تا 8 ساعت و سپس رها کردن دود قبل از لذت بردن از حرارت سونا ، گرم می شدند. یک “ساووسونا” که به درستی گرم می شود تا 12 ساعت گرما می دهد.

در زمان ساخت سونا به چه مواردی توجه کنیم؟

همانطور که می دانید قلب سونا بخاری آن است. انتخاب هوشمندانه یک مدل بخاری و گزینه های مربوط به کنترل بخاری آن ، تأثیر قابل توجهی در تجربه کلی ساخت سونا شما خواهد داشت. دامنه های دما سونا و سنگ های بخاری با کیفیت بالا نیز متغیرهای مهمی هستند که باید هنگام شروع طراحی سونا مورد توجه قرار گیرند.

نمونه عکس سونا داخلی حمام و خانه

نمونه عکس سونا داخلی حمام و خانه

عایق بندی دیواره ها و به خصوص سقف سونا از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی های سونا معمولاً با قرار دادن نیمکت بالایی اصلی در امتداد طولانی ترین دیوار ، طول نیمکت بالایی را به حداکثر می رسانند.

 

ابعاد و اندازه استاندارد سونا

اگر امکانات دارید، اندازه سونا خود را خیلی کوچک در نظر نگیرید. ابعاد مناسب سونا برای استفاده 2 تا 4 نفر 4*4 متر تا 5*7 متر می باشد.

 

ارتفاع داخلی بهینه برای ساخت سونا چقدر است؟

حداقل ارتفاع سقف مجاز در ساخت سونا 2 متر (77 اینچ) است. با این حال ، در بیشتر مواقع ، متوسط ​​ارتفاع سقف سونا 2.140 (84 اینچ) است. فراموش نکنید که حداقل ارتفاع سونا را در بروشور بخاری یا دستورالعمل نصب برای برنامه خاص خود بررسی کنید. حداکثر ارتفاع سقف ایمن 2.5 متر (96 اینچ) است.

 

نیمکت ها در سونا چگونه باید چیده شوند؟

عکس سونا کوچک خانگی

عکس سونا کوچک خانگی

به حداکثر رساندن فضای نیمکت و به حداقل رساندن فضای هدر رفته کف به کارایی سونا شما می افزاید و تعداد افرادی را که می توانند به طور همزمان از سونا شما لذت ببرند به حداکثر می رساند. معمولا یک طرح سونا باید شامل فضایی برای نیمکت پایین و نیمکت بالایی باشد. از نظر تعداد کاربرانی که مایلید از آنها استفاده کنید ، می توانید از منطقه نیمکت بالایی به عنوان محاسبه اصلی استفاده کنید.

 

چه چوبی برای نیمکت و دیوار مناسب است؟

معمولاً تخته های نشیمن از دو چوب  آباچی یا سدار ساخته می شوند. دیوارها اغلب با انواع چوب های صنوبر سفید ، صنوبر ، یا سرو پوشانده می شوند.

 

یک راه حل ایده آل برای درب سونا چیست؟

یک درب تمام شیشه ای با توجه به ویژگی های شیک و بادوام آن به یک معیار استاندارد تبدیل شده است. شیشه در برابر سطح گرمای زیاد و همچنین نوسانات بخار مرطوب و خشک مقاوم است.

 

بخاری یا هیتر سونا باید در کجا قرار گیرد؟

موقعیت های ایده آل شامل امتداد دیوار جلو یا کناره است (برای به حداکثر رساندن دیوار اصلی و ایجاد فضا بیشتر برای چیدمان نیمکت ها). بخاری های جدید سونا ، مانند سری Tonttu ، امکان طراحی منحصر به فرد نیمکت و حتی طرح هایی را فراهم می کند که نیمکت ها به راحتی در اطراف بخاری قرار بگیرند. آکام استخر مجری ساخت سونا آماده مشاوره رایگان به شما عزیزان برای راه اندازی و اجرا می باشد و می توانید ایده خود را به صورت طرح سه بعدی تحویل بگیرید.

 

رعایت اصول تهویه در ساخت سونا خانگی

توجه به این نکته مهم است که توده هوای سردتر سعی در حرکت به سمت پایین دارد. هوای دمای اتاق در ساخت سونا به سطح کف فرو می رود مگر اینکه بتواند با توده هوای داخل سونا به درستی گردش کند. برای دستیابی به “اثر کشش طبیعی” و کشیدن هوای تازه از اتاق سونا ، ضروری است که مستقیماً قسمت تهویه در زیر بخاری قرار بگیرید تا گرمای سنگها ، هوای وارد شده را گرم کند و بتواند به درستی بکشد هوای جدید به اتاق سونا برسد.

عکس سونا با درب و دیواره های شیشه ای

عکس سونا با درب و دیواره های شیشه ای

 دریچه اگزوز را در مقابل بخاری خود قرار دهید (تا آنجا که ممکن است نزدیک باشد) تا حداکثر تبادل هوا را انجام دهید و سطح دریچه خروجی (که اغلب 2 فوت بالاتر از کف قرار دارد) بهینه شود. هدف این است که از اتلاف گرما جلوگیری کنید، در حالی که هنوز آن را به اندازه کافی بالا نگه دارید تا بتواند به تبادل هوا کافی برسد. در صورت تمایل به تهویه مکانیکی، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تخلیه صحیح هوا سونا با کارشناسان فنی آکام استخر تماس بگیرید.

 

برخی از نکات مهم در مورد سنگ هیتر سونا

سنگ های بخاری خوب برای سونا باید مشخصات زیر را داشته باشند :

  • آنها باید بتوانند در برابر دمای بالا و نوسانات قابل توجه گرما مقاومت کنند.
  • آنها نباید گرد و غبار یا بویی را در هوا از خود آزاد کنند.
  • آنها باید به اندازه کافی گرما را تحویل دهند ، رطوبت را بگیرند و از مرطوب شدن آب جلوگیری کنند.
  • سنگ ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا هوا بتواند به خوبی بین سنگ ها گردش کند و عناصر بتوانند به طور موثر کار کنند.
  • سنگ های هیتر سونا باید گرما را به خوبی نگه دارند. هنگامی که اتاق به دما می رسد ، سنگی که گرما را به خوبی نگه می دارد ، انرژی کمتری را برای گرم ماندن مصرف می کند ، در عین حال گرما شگفت انگیزی تولید می کند.
  • تمام سنگ های بخاری سونا باید توسط تولید کننده بخاری توصیه و آزمایش شوند.

در حالت کلی هزینه ساخت سونا چقدر می باشد؟

هزینه ساخت سونا خشک و بخار به ابعاد حدوداً 2 در 2.5 متر،  برای مصرف 4 یا 3 نفره بطور تقریبی بین 50 تا 60 میلیون می باشد و شما میتوانید برای اطلاع از قیمت دقیق برای ساخت سونای دلخواه خود با مشاوران آکام استخر تماس بگیرید.

کلمات کلیدی را وارد نمایید