ترک استخر و راه های ترمیم آن

ترک استخر و راه های ترمیم آن

ترک استخر و راه های ترمیم آن

آسیب سطحی به یک استخر شنا بتنی می ‌تواند آزار دهنده باشد. خسارت ساختاری به یک استخر بتنی همچنین می‌تواند یک فاجعه باشد.

به نظر ما این آسیب ها به اندازه کافی می توانند جدی باشند و لازم است قبل از ساخت استخرهای بتنی مواردی را در نظر بگیرید. (توصیه می کنیم که اگر صاحب یک استخر شنا هستید تا دیر نشده شما نیز مسائل مطرح شده را جدی بگیرید.)

اغلب آسیب‌ های جدی زمانی اتفاق می‌افتد که استخر به طور نادرست طراحی، ساخته و نگهداری می ‌شود و بسیاری از مشکلات که می خواهیم راجع به آن ها شرح دهیم ، به راحتی می توانند جلوگیری شوند. ما در شرکت آکام استخر دوستدار کسانی هستیم که از شنا در استخرهای شنا لذت می برند و می خواهیم تا حد امکان برای پیشگیری از مشکلات به شما کمک کنیم.

برخی از مشکلاتی که ممکن است برای استخر شما اتفاق بیفتد چه چیزهایی هستند و نشانه های وجود این مشکلات چیست ؟

چه زمانی این مشکلات پایان می پذیرد و چه زمانی می توانیم بگوییم که خرابی برطرف شده. ما به همه این پرسش ها در بخش های بعدی پاسخ خواهیم داد.

شکاف ها و ترک های استخرهای بتنی

هر استخر شنا دارای دو بخش اصلی است :

سطح و رویه استخر (رنگ ، کاشی و…)

پوسته داخلی استخر (بتن ، فایبرگلاس و…)

ترک در استخر شنا بتنی شما همیشه نشان نمی ‌دهد که پوسته استخر ترکیده است. بیشتر اوقات، آن شکاف‌ ها به لایه سطحی محدود می‌شوند و از روکش رنگ و کاشی عمیق‌ تر نیستند. این به این معنی است که آن‌ها به طور معمول موجب نشت آب نمی ‌شوند، اما آن‌ها هنوز هم می ‌توانند مشکلات جلبک شما را بدتر کرده و یا به گره‌ های کلسیم و کدورت آب منجر شوند.

پر کردن ترک های استخر شنا با چسب مخصوص

پر کردن ترک های استخر شنا با چسب مخصوص

شکاف های ظاهری استخر تا حد زیادی قابل تعمیر خواهند بود و اگر خیلی بد باشند باید به فکر بازسازی کل کاشی ها یا رنگ باشید که بسیار گران قیمت خواهد بود.

ترک ها و شکاف های ساختاری

ترک‌ های ساختاری می ‌توانند در هر جایی روی استخر ظاهر شوند و می ‌توانند در هر الگو یا جهت رشد کنند. شما ممکن است آن‌ها را در گوشه استخر یا اطراف آن ببینید، اما می ‌توانند در هر مکانی توسعه پیدا کنند. بسیاری اوقات، ترک سازه یک نشتی را ایجاد می ‌کند و شما ممکن است توجه داشته باشید که بیشتر اوقات به محض این که شکاف را ببینید، باید آب را در استخر خود تخلیه کنید.

چه چیزی باعث ترک در استخرهای بتنی می شوند ؟

 • سازه و مهندسی ضعیف
 • حرکت های زمین
 • آب های زیرزمینی
 • فرسایش و حرکت خاک اطراف پوسته استخر (عدم فشرده سازی خاک در طول ساخت و ساز)
 • یخ زدگی و گرم شدن (انقباض و انبساط)

 

اگر استخر به طور نادرستی ساخته شده ‌باشد یا با مواد با کیفیت پایین اجرا شود، ممکن است برخی از شکاف ‌های ساختاری را در استخر خود مشاهده کنید. این ممکن است حتی اگر در نقطه بد نصب شده‌ باشد (برای مثال به ساختار دیگری نزدیک باشد). حرکت زمینی همانند یک زلزله می‌تواند باعث ایجاد ترک و نیز فشار هیدرواستاتیک از آب‌های زیر زمینی شود.

ترمیم ترک استخر شنا

ترمیم ترک استخر شنا

اگر پیمانکار شما در فشرده سازی صحیح خاک اطراف استخر شما شکست خورد، استخر شما می‌ تواند در طول زمان تغییر کرده و ساکن شود که به طور اجتناب ‌ناپذیری منجر به آسیب ساختاری می ‌شود. در نهایت، انجماد و ذوب شدن آب‌ های زیرزمینی در اطراف استخر شنا باعث می‌شود که زمین در ماه‌ های سرد گسترش یابد و منقبض شود. این هم چنین می ‌تواند باعث ایجاد ترک بتون در استخر شنا شما شود.

نکته: اگر با یک ترک مواجه شدید، استخر خود را در سریع‌ ترین زمان ممکن تعمیر کنید. هرچه بیشتر صبر کنید، مشکل شما بدتر می ‌شود. و مهم نیست که کدام قسمت را تعمیر کنید، سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث ایجاد ترک می‌ شود تا شما بتوانید از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

چگونه شکاف و ترک های یک استخر شنا را ترمیم کنیم ؟

زمانی که تصمیم به ترمیم ترک های ساختاری در یک پوسته بتنی استخر دارید، چند گزینه خواهید داشت :

 • تزریق اپوکسی و پلی اورتان به ترک ها برای مهر و موم کردن آن ها
 • استفاده از سیمان هیدرولیک بر روی شکاف ها
 • بستن شکاف ها با بست های مخصوص Staple

اپوکسی یا پلی اورتان بهترین راه‌ حل بلند مدت نیستند، اما ممکن است در کوتاه ‌مدت مقرون ‌به‌ صرفه باشند. استفاده از سیمان هیدرولیکی مشابه به تزریق اپوکسی به لحاظ دوام است. این می‌ تواند یک راه‌ حل موقت خوب باشد، اما به ریشه مساله توجه نمی‌ کند.

وصله زدن ترک های استخر Staple

وصله زدن ترک های استخر Staple

یادتان باشد که اول از همه دلیل ترک خوردن را باید پیدا کنید و استفاده از بست های مخصوص (Staple) می تواند از شکاف های بیشتر جلوگیری کند و آن قسمت را از ترک خوردن مجدد برطرف سازد. البته که استفاده از این روش برای ترمیم ترک ها کمی گران تر از روش اول است و در مقابل هزینه بازسازی کل استخر می تواند عقلانی باشد. در نظر داشته باشید که تلفیق روش های موجود می تواند بهترین راه برای ترک های استخر شما باشد.

چگونگی تشخیص ترک سطحی از ترک درونی استخر

اگر ترک درون استخر مشاهده کردید ، ممکن است در نگاه اول قادر به تشخیص سطحی و عمقی بودن آن نباشید. اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم که بهترین راه کمک گرفتن از یک متخصص است، اما چند روش وجود دارد که با استفاده از ان ها بفهمید ترک سطحی است یا درونی ؟

 • ترک درونی روی استخرعمیق تر از ترک ظاهری به نظر می رسد.
 • اگر متوجه به کم شدن آب استخر خود شدید بدانید که دارای یک شکاف داخلی هستید.
 • ترک های سطحی اغلب کوچک تر هستند و بصورت خوشه ای دیده می شوند.
 • ترک های سطحی به صورت پوسته پوسته دیده می شوند ولی بتن زیر آن ها سالم است.

در نهایت تماس با یک متخصص و مهندس برای تعمیر استخر ایده خوبی می باشد تا شکاف موجود را بررسی کند و توضیح دهد به چه نوع تعمیری نیاز خواهید داشت.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید