آرماتوربندی استخر

آرماتوربندی استخر

آرماتوربندی استخر

برای کار در شرایط گوناگون و موقعیت های مختلف لازم است که سازندگان استخرهای شنا همه جوانب آن منطقه را بررسی کنند. مناطقی که از جمله زلزله خیز ، دارای خاک رس ، شیب زیاد ، سرما شدید ، گرما بی حد ، باران زیاد و… دارند می بایست در نظر گرفته شوند و بسته به آن منطقه بهترین طرح و نوع برای ساخت استخر انتخاب شود.

بتن مسلح که شامل میله تقویتی (میلگرد) ، سیمان ، سنگ مخلوط ، مواد افزودنی و آب می باشد، یک مصالح ساختمانی چند منظوره مناسب برای ساخت انواع سازه در شرایط مختلف است. بتن در برابر فشار قوی است ولی در تنش ضعیف، وقتی که با میلگرد ترکیب می شود در برابر تنش نیز بسیار قوی می شود. اجرای این سازه ها نیاز به آرماتوربندی استخر خواهد داشت که در این مطلب آن را بررسی می کنیم.

آرماتوربندی استخر چیست؟

عکس آرماتوربندی استخر شنا

عکس آرماتوربندی استخر شنا

اگر برای ساخت استخر بخواهید از سازه بتنی استفاده نمایید، شما می بایست قبل از هر چیز اجزای آن را بدانید. بتن به خودی خود نیروهای کششی را تحمل نمی کند و بسیار خشک و شکننده است و در ارتعاشات ممکن است آسیب ببیند. برای رفع این مشکل از آرماتور، میلگردهای به هم تنیده شده که همانند استخوان ها و ستون فقرات بدن انسان است در بتن استفاده می کنند. این کار باعث افزایش قدرت این سازه می شود و آرماتوربندی استخر بسته به شرایط مکانی و ویژگی های مناطق می تواند متفاوت باشد.

خصوصیات آرماتوربندی استخر

در این صنعت معمولا برای ساخت استخرهای شنا از آرماتوربندی و سازه های بتنی استفاده می شود. در این روش بتن را با استفاده از یک شلنگ پر فشار بر روی شبکه ای از میلگردها می پاشند یا در قالب های آماده پر می کنند.  شما در این صورت سازه بتنی خواهید داشت و برای درست کردن سایر قسمت ها مثل حوضچه ها ، قسمت های کناری استخر ، پل ها ، پله ها و… می توانید از آن استفاده نمایید.

عکس قالب بندی و آرماتوربندی استخر

عکس قالب بندی و آرماتوربندی استخر

میلگردها به دلیل داشتن انعطاف به ما اجازه می دهند تا تمامی شکل ها را بتوانیم با آن ها اجرا کنیم. آرماتوربندها با استفاده از نقشه ای که توسط مهندس سازه محاسبه شده است، شروع به بستن آرماتور (بافتن میلگردها طبق نقشه در هم) می کنند و سپس در صورت نیاز دور آرماتورها قالب بندی می کنند تا برای بتن ریزی اماده شوند.

تمامی پروژه ها باید زیر نظر یک مهندس سازه اجرا شوند و جزئیات و محاسبات درجه ، اندازه ، محل ، فاصله میگردها همراه با پوشش بتنی ، ویژگی های مواد افزودنی و… محاسبه شوند. به طور معمول در استخرهایی با طول 10 ، 15 و 20 متر به ترتیب از میلگردهای با قطر 11.3 ، 16 و 19.5 میلی متر استفاده می شود.

ضخامت دیوار یک استخر بتنی چقدر باید باشد؟

به طور معمول، دیواره‌های بتنی دارای یک استخر شنا باید 15 تا 30 سانتی متر ضخامت داشته باشند. با این حال برای برخی پروژه‌ها یا در برخی بخش‌های پوسته استخر، یک پیمانکار استخر پوسته را ضخیم ‌تر می‌کند. دیواره ها باید در مکان هایی که در آن خاک فشار بیشتری وارد می‌کند، ضخیم ‌تر باشند. کل پوسته ممکن است به دلیل شرایط هدایت کنندگی خصوصیات سطحی، ضخیم ‌تر باشد. برای مثال، استخری که در پایه یک شیب ساخته‌ شده ممکن است به ضخامت 40 سانتی متر نیاز داشته باشد. به خاطر داشته باشید که دیواره‌های استخر بتنی توسط یک قاب داخلی میلگرد فولادی تقویت شده‌اند.

 

 

کلمات کلیدی را وارد نمایید