ساخت استخر

ساخت استخر

ساخت استخر

شرکت آکام استخر سازنده مجموعه های آبی و همینطور مجری ساخت استخرهای مدرن خانگی و ویلایی در کشور با بیش از 10 سال سابقه درخشان می باشد. اگر در حال حاضر به ساختن یک استخر در خانه و باغ ویلا خود فکر می کنید و یا حتی در آستانه انتخاب پیمانکار مناسب هستید به شما پیشنهاد می کنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی سوال هایی که ممکن است برای شما ایجاد شوند را به بهترین روش پاسخ دهیم، همچنین در صورت پرسش های بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگو شما عزیزان باشیم.

در ابتدا باید بدانید که یک مجموعه آبی چه ویژگی هایی باید داشته باشد ، چگونه تکمیل می شود و از چه فناوری ها و تجهیزاتی استفاده می کند. در این مقاله صفر تا صد ساخت استخر خانگی ، ویلایی ، ورزشی و… را بررسی می نماییم.

نکات مهم قبل از ساختن استخر

اولین قدم در این راه بررسی فضای لازم برای پیاده سازی استخر و جکوزی است. میخواهید مجموعه ای روباز داشته باشید یا سرپوشیده؟ اجرای پروژه درباغ مد نظر شماست یا داخل ویلا و یا حتی در زیر زمین ساختمان مسکونی؟ اگر به تازگی ویلا یا باغی خریداری کرده اید و محوطه باغ را برای ساخت استخر در نطر دارید به احتمال فراوان مشکلی برای این کار نخواهید داشت.

اما اگر قصد اجرا استخر در داخل ساختمان را دارید باید به این نکته توجه کنید که به دلایل زیادی از قبیل جانمایی و همچنین طراحی سازه مقاوم، این امر می بایست قبل از طراحی سازه در نظر گرفته شود. البته راه هایی برای تقویت سازه وجود دارد !

شما می‌توانید بسته به محیط و متراژ مورد نظر، استخر خانگی دلخواه خود را طراحی کنید و بسازید. ما برای هر مدل که مد نظر شماست برآورد هزینه را نیز ارائه خواهیم کرد تا بتوانید با توجه به بودجه ‌ای که خود تصمیم ‌گیری کرده اید، بهترین انتخاب را داشته باشید.

سیمان کاری استخر

سیمان کاری استخر

مشاوره ساخت استخر

اگر شما در مرحله طراحی یا ساخت یک استخر شنا هستید ، بسیار مهم است که با یک متخصص صنعت آب در مورد پروژه خود مشورت کنید. هر قسمت از پروژه استخر شما که به درستی طراحی نشده باشد ، یا به درستی ساخته نشده باشد ، می تواند منجر به شکست کامل پروژه شود.

 مجموعه آکام برای پروژه های بسیار دشوار مانند استخرهای بدون شبکه ، استخرها در مناطق گرمسیری ، تجاری و بسیاری دیگر مشاوره داده است. خواه قصد ساخت چنین چیزی یا فقط یک استخر متوسط ​​در حیاط خانه را داشته باشید ، می توانید کاملاً مطمئن باشید که این صرف زمان مشاوره نمایانگر مهمترین (و ارزشمندترین) چیزی است که برای پروژه خود استفاده می کنید.

 در اکثر مشاوره های ساخت که طی چند سال گذشته انجام شده است، می توانیم نقایص مهلکی را در طراحی یا ساخت استخرها شناسایی کنیم که اگر قبل از اتمام پروژه برطرف نشوند ، فاجعه بار خواهند بود. برخی ممکن است فکر کنند که چگونه می توانند این هزینه اضافی را برای پروژه تأمین کنند ، اما منطق شرکت ما این است که چگونه می توانید از عهده این کار برنیایید؟

مجموعه آکام استخر خدمات مشاوره ای در مورد استخرهای شنا حرفه ای ارائه می دهد، که با تمام جنبه های مالکیت استخر شنا مرتبط است.

این خدمات هم به مشتریان خصوصی و هم به شرکت ها ارائه می شود و مبتنی بر بیش از 10 سال تجربه در صنعت استخر است. خدمات مشاوره ساخت استخر شنا توسط ما حتما با اجرا آن همراه نیستند ، شما می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از ما مشاوره رایگان بگیرید.

فواید مشاوره قبل از ساخت استخر

 • تفسیر مختصر و الزامات مشتری در راه حل عملی
 • مفهوم طراحی استخر
 • جزئیات طراحی استخر
 • مدیریت فرایند ساخت و ساز
 • بهبود و نوسازی تاسیسات استخر موجود
 • تعریف ادغام استخر و محیط خانه و باغ
 • توصیف اشکال ، محیط اطراف ، رنگ ها ، ویژگی ها ، نورپردازی و جنبه های فنی در کارایی موثر استخر
 • مشاوره در مورد محصولات زیبایی ، صرفه جویی در انرژی و ایمنی
 • محاسبه مقدار مواد و تجهیزات مورد نیاز
 • پیشنهادات بودجه
 • توصیه محصولات و تجهیزات با کیفیت شناخته شده و معتبر
 • تجهیزات و محصولات تمیز و نگهداری استخر مورد تأیید و کارآمد

هزینه ساخت استخر

شاید برای شما هم همین سوال پیش بیاید که هزینه ساخت استخر چقدر میاشد؟

بسته به میزان فضای شما و اندازه در نظر گرفته برای داشتن یک استخر شنا و همچنین استفاده از چه نوع مواد اولیه و تجهیزات وابسته هزینه نهایی می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال هر چه مساحت آن بزرگ تر باشد و دارای طراحی مدرن و پیچیده تری باشد، قطعا نیاز به سرمایه بیشتری خواهید داشت.

مرحله آرماتوربندی در ساخت استخر

مرحله آرماتوربندی در ساخت استخر

از طرفی تجهیزات مورد استفاده در مجموعه نظیر لوله کشی ها ، سیستم تصفیه ، نردبان ها ، چراغ ها و… و مواد اولیه به کار رفته همچون کاشی ها و… همه و همه می توانند قیمت ساختن استخر شنا را افزایش دهند.

بصورت میانگین اگر بخواهید یک استخر خانگی و ویلایی با طرح معمولی مثلا یک مستطیل 3×6 و یا 4×8 و سیستم تصفیه رایج داشته باشید می بایست حدود 250.000 تا 350.000 میلیون تومان سرمایه برای این کار در نظر بگیرید. طراحی های مدرن به دلیل نیاز داشتن به مصالح بیشتر و زمان بر بودن برای اجرا معمولا حدود 30 درصد گران تر خواهند بود.

بهترین زمان برای ساختن استخر

اگر در حال برنامه ریزی برای ساختن استخر شنا هستید در نظر داشتن بهترین زمان برای شروع این کار می تواند به شما کمک کند. با توجه به اولین مرحله در این فرایند که گودبرداری خاک است، پیشنهاد ما به شما این است که گودبرداری خود را قبل از عید نوروز انجام دهید و سپس با گذر زمان و گرم تر شدن هوا سایر فرایند را دنبال کنید.

ساخت استخر چقدر طول میکشد؟ نهایتا شما بسته به میزان طرح خود حدود 3 تا 6 ماه تا کامل شدن مراحل ساخت استخر خود زمان نیاز خواهید داشت و اگر شروع فعالیت را قبل از فروردین آغاز کنید قطعا شانس اینکه در سال جاری بتوانید آب تنی کنید زیاد است ! از آنجا که با تحویل سال شمسی جدید قیمت تمامی کالاها و خدمات افزایش پیدا می کند شما با بستن قرارداد قبل از عید می توانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

انواع مدل های استخر از نظر سازه

انواع مدل های استخر چگونه می باشند؟ استخرهای شنا در 3 نوع فایبرگلاس ، وینیل و بتنی قابل بهره برداری هستند. در ایران بیشترین روش پیاده سازی سازه به صورت بتنی است که می توان آن را به عنوان کامل، گران و بادوام ترین روش در نظر گرفت. در استخرهای شنا بتنی امکان پیاده سازی تمامی شکل ها و طراحی ها وجود دارد. این نوع دارای عمر طولانی نسبت به سایر روش ها است. البته به دلیل تخصصی بودن شما می بایست حتما از افراد و شرکت های معتبر برای اجرا پروژه های خود کمک بگیرید.

ساخت استخر روباز

ساخت استخر روباز

اقدامات لازم جهت اجرا استخر خانگی

در ابتدا با توجه به فضای لازم طرح مورد نظر خود را پیاده سازی کنید. در این قسمت کارشناسان ما ایده های جذابی به شما خواهند داد. با توجه به شرایط و طرح، فضای لازم برای تصفیه خانه و موتورخانه استخر جهت نصب تجهیزات مانند پمپ، فیلتر شنی و … در نظر بگیرید.

با توجه به اهمیت سیستم تصفیه و سیسم هیدرولیک گردش آب اسخر این بخش از کار کاملا تخصصی بوده و حتما با نظر کارشناسان ما تعیین می گردد. باید توجه داشته باشید که سطح موتورخانه از سطح کف استخر در حدود یک متر پایین‌تر باشد.

استخر خانگی سرپوشیده با طرح عثمانی

استخر خانگی سرپوشیده با طرح عثمانی

برای ساخت استخرهای روباز بهتر است محوطه ای را برای مجموعه اختصاص دهید که آفتاب‌گیر خوبی داشته باشد. به دلیل با این کار بتوانید هزینه‌های گرم شدن آب را کاهش دهید، هوشمندانه است که مکانی را در نظر بگیرید که بیشترین تابش نور خورشید را جذب نماید. باید در نظر داشت که در اطراف سازه، درختانی با ریشه‌های زیاد وجود نداشته باشد. به جز قیمت مربوط به ساخت و ساز و مصالح مورد نیاز آن، باید به هزینه‌های استفاده، نگهداری و نظافت استخر نیز توجه ویژه‌ای شود.

مراحل لازم جهت ساخت استخر خانگی

پس از بررسی همه جانبه محل احداث استخر ویلایی، نقشه‌کشی و دریافت مجوزها، با توجه به عمق و ابعاد استخر روباز، منطقه مورد نظر با کمک ماشین‌آلات حفاری، خاک‌برداری می شود. در این مرحله می بایست دیوار حایلی میان گودبرداری انجام شده و کاسه استخری که قرار است با بتن ساخته شود ایجاد کنیم.

بعد از آن کف برای ایجاد قسمت‌های کم عمق و عمیق استخر شیب ‌بندی و سپس با بتن مگر تسطیح می‌شود. مرحله بعد آرماتوربندی استخر با میلگرد است که به صورت شبکه ‌ای در کف و دیواره قرار می ‌گیرد.

پس از آن انجام لوله گذاری تاسیسات است. این قسمت از پروژه جز مهم ترین مراحل کار است. چرا که تاثیر بسیاری در کیفیت آب خواهد گذاشت. برای طراحی و اجرا سیستم تصفیه استخر استانداردهای لازمی منتشر شده است که حتما باید به آن توجه نمود.

در این قسمت بی گدار به آب نزنید و شخصا اقدام نکنید. حتما از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید. تیم آکام استخر طراحی سیستم هیدرولیک را بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام می دهد. طبق نقشه اجرایی استخر خانگی، لوله کشی ورود و خروج آب کار می شود. پس از انجام کارهای زیرساختی، بتن‌ریزی انجام می‌شود. در حین بتن ریزی نیز می توان از افزودنی های لازم برای آب بند کردن بتن استفاده نمود.

ساخت استخر در باغ

اگر چیزی وجود داشته باشد که همه در طول بحران  COVID-19 یاد گرفته باشند ، این است که اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که خانه ای با فضای بیرونی و استخر در باغ داشته باشید ، باید از آن نهایت استفاده را ببرید. اگر می توانید ورزش کنید و مقداری ویتامین D دریافت کنید در حالی که از ازدحام و شلوغی دوری می کنید.

بنابراین ما فکر می کنیم که برای افراد خوش شانس با یک باغ بزرگ در پشت خانه ، برخی از موارد می توانند از لیست علاقه مندی ها به واقعیت تبدیل شوند که ساخت استخر باغ یکی از آن ها می باشد.

اما برخی از سوالاتی که ذهن شما را درگیر می کنند، عبارتند از :

 • آیا در ایران به مجوز ساخت استخر در باغ نیاز پیدا می کنید؟
 • هزینه ساخت استخر در باغ به چه میزان سرمایه ای نیاز خواهد داشت؟
 • ابعاد ، عمق ، طرح و مدل استخر باغ مد نظر شما چگونه باید باشد؟

پاسخ سریع این است: معمولاً اینگونه نیست. اما ، مثل همیشه با مقررات و برنامه ریزی ، این مار را نجام می دهیم. با ما همراه باشید در حالی که در مورد ساخت استخر در ملک خود توضیح می دهیم که بدون برنامه ریزی می توانید چه کارهایی انجام دهید و چه کاری نمی توانید.

هزینه ساخت استخر در باغ

از آنجا که اکثر باغ ها در اطراف شهرها و مکان های ییلاقی بنا شده اند، به خاطر سردی هوا معمولا در شش ماهه اول سال استفاده بیشتری خواهند داشت. از این رو بهتر است شما به فکر یک استخر باغ روباز در محوطه خود باشید، در این صورت هزینه های ساخت استخر در باغ را تا حدود زیادی کاهش می دهید. دقت نمایید که اول از همه به نیازهای خود و شرایط استفاده از استخر بیاندیشید. سپس نسبت به ان نیازها ابعاد ، اندازه و نوع استخر خود را مشخص نمایید.

امروزه اندازه مناسب برای ساخت استخر در باغ حدود 6 متر طول در 4 متر عرض می باشد که می توان این مساحت را با شکل و طرح های مختلف اجرا کرد. شما به جز مخزن اصلی به یک موتورخانه (پمپاژ آب و گرم کردن آن) و سیستم تصفیه نیاز خواهید داشت (سیستم تصفیه می تواند معمولی مانند کلر، کمی پیچیده تر مثلا استفاده از UV و… باشد). در مجموع می توان گفت هزینه ساخت استخر باغ با ویژگی های مذکور حدود 200 میلیون تومان به بالا سرمایه نیاز خواهد داشت.

طراحی استخر باغ

هیچ راهی برای غلبه بر گرما بهتر از پریدن در یک استخر پر از آب نیست. حال اگر آن استخر در حیاط و باغ خانه شما باشد که دیگر هیچ. طراحی استخر باغ فراتر از اشکال مستطیلی که بعد از جنگ جهانی دوم به سرعت شروع به توسعه پیدا کردن در حیاط منازل شدند. استخر شما می تواند با آبشارهای داخلی ، باغ های اطراف و اشکال ارگانیک ، عنصری زیبا برای افزودن ایده های منظره باغ خانه شما باشد.

 بعلاوه ، خواه خانه شما یک تودور سنتی باشد ، یک محیط کشاورزی روستایی و یا حتی یک مزرعه مدرن، گزینه های امروز در پاسیو و مصالح ساختمانی باعث می شود استخر شما به راحتی معماری و سبک خانه شما را تکمیل کند. بسیاری از طرح و مدل استخر باغ و چشم انداز همچنین شامل مکان های مختلف تجمع با مکان های منحصر به فرد ناهار خوری و نشیمن ، گیاهان سرسبز پاسیو و نورپردازی جالب است که به ایجاد استخر به عنوان مرکز فعالیت های بیرونی کمک می کند. (چه برای تفریحات خانوادگی در طول روز و چه برای گردهمایی های شبانه خنک تر.)

ابعاد و اندازه استخر کوچک باغی

در حالی که در گذشته بسیاری از این طراحی های استخر باغ به فضای زیادی احتیاج داشتند، امروزه نیازی به وسعت بالا نمی باشد. به لطف انعطاف پذیری در ابعاد و اندازه ، طرح های استخر باغ مختلفی وجود دارد که فقط مناسب حیاط های کوچک است. مطمئنا، ساخت استخر شنا در باغ و حیاط یک سرمایه گذاری است ، به همین دلیل نباید از هزینه های آن بترسید.

 ایده های زیادی برای طراحی استخر شنا برای همه سبک ها و بودجه وجود دارد. شما برای ورزش و آرامش داشتن می توانید از استخرهای کوچک باغی بهره ببرید. دیگر زمان کمیت گذشته و می تانید با ایجاد آب نماها و کیفیت بالا از استخر کوچک نیز نهایت لذت را ببرید. (نکته: اگر هنوز کاملا نسبت به ساخت یک استخر بتنی درون زمین آماده نیستید، می توانید از مدل استخر باغ فایبرگلاس که به صورت آماده هستند استفاده کنید و دردسر کمتری متحمل شوید).

نقشه استخر باغ

 

هزینه ساخت استخر خانگی و ویلایی

معمولا هزینه ساخت استخرهای خانگی و ویلایی بسته به ابعاد و طراحی آن ها متغیر است. ولی بصورت کلی قیمتی معادل 150 تا 500 میلیون تومان برای اجرا اینگونه استخرها می توان در نظر گرفت.

ساخت استخر ارزان و کوچک

شرکت آکام استخر مجری ساخت و طراحی استخرهای ارزان و کوچک به صورت کاملا تخصصی با بیش از 15 سال تجربه با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت ها در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

مراحل ساخت استخر

ساخت استخر چه مراحلی دارد؟ بصورت خلاصه می توان گفت مراحل ساخت استخر شنا به 1) انتخاب نوع سازه (بتنی ، فایبرگلاس و…) 2) بررسی محل اجرا 3) گودبرداری 4) آرماتوربندی 5) لوله کشی استخر 6) بتن ریزی 7) نصب کاشی 8) راه اندازی سیستم تصفیه تقسیم می گردد.

کلمات کلیدی را وارد نمایید