آرماتور‌بندی استخر چیست؟

آرماتور‌بندی استخر چیست؟

آرماتور‌بندی استخر چیست؟

همان طور که می‌دانید آرماتور‌بندی در ساختمان سازی نقش بسیار مهم و بااهمیتی دارد اگر بخواهیم درباره آرماتوربندی برای استخر هم صحبت کنیم از این اهمیت سازه کم نخواهد شد چون اگر آرماتوربندی در مورد استخر به درستی انجام نشود اول این که استخر شما مقاومتی را که باید نخواهد داشت و دوم هم این که هر سهل انگاری در این کار می‌تواند منجر به آسیب رساندن به سلامتی افراد و حتی مرگ افراد نیز شود. ما در این مقاله می‌خواهیم به طور مفصل در مورد آرماتور‌بندی استخر صحبت کنیم همراه ما باشید.

 آرماتور چیست؟

وقتی که میلگرد را در کارهای ساختمان سازی دچار تغییر کنند و یک سری کارهایی مانند جوشکاری، برشکاری روی آن انجام دهند یا میلگرد‌ها را به وسیله سیم‌های مفتولی به هم ببندند دیگر نمی‌توان به آن سازه جدید میلگرد گفت بلکه آن را با نام آرماتور می‌شناسند به همین دلیل برخی‌ها به جای نام آرماتور به این سازه‌ها میلگرد تغییر شکل یافته نیز می‌گویند. از آرماتورها زمانی استفاده می‌گردد که قرار است بتن‌ریزی صورت بگیرد. زمانی که در کارهای ساخت وساز آرماتورها را کنار همدیگر بچینند و اتصالی به کمک سیم بین آن‌ها ایجاد کنند در این زمان به این عمل آرماتوربندی گفته خواهد شد.
آرماتور چیست؟

اصول آرماتور‌بندی استخر:

برای آرماتور‌بندی استخر یک سری اصول کلی وجود دارد که باید آن‌ها را به نحو‌ احسن انجام داد تا آرماتوربندی اصولی انجام شود ما در زیر به بررسی این موارد می‌پردازیم.

۱)انتخاب مواد مناسب: در آرماتوربندی استخرها از یک سری مواد استفاده می‌شود که باید در انتخاب آن بسیار دقت شود و این مواد را از بهترین جنس‌ها تهیه نمود تا در برابر خوردگی و آب مقاومت بالایی داشته باشند زیرا استخر‌ها محیطی هستند که همیشه پر از آب می‌باشند و اگر مواد مقاومت نداشته باشند باعث ایجاد خسارت خواهند شد.

۲)محاسبات دقیق: قبل از این که بخواهید کار آرماتوربندی استخر را انجام دهید حتما از یک مهندس معمار یا مهندس سازه کمک بگیرید و از او بخواهید که تعداد آرماتورهایی که برای استخرتان نیاز دارید را به صورت اصولی و دقیق برایتان بیان کند تا بعد از ساخت استخر شما دچار مشکل نگردید.

۳)نصب آرماتورها: وقتی که آرماتورهای استخرتان آماده شد با کمک یک فردی که کاملا آگاهی دارد آرماتورهای مناسب کف و دیواره‌ها و حتی اگر استخر سرپوشیده دارید آرماتور سقف را درست و هر کدام را در جایگاه خود قرار دهید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

۴)حفاظت در برابر خوردگی: چون که این آرماتورها قرار است در محیطی قرار گیرند که همیشه مملو از آب است پس باید آن‌ها را با کمک مواد مناسب در برابر خوردگی مقاوم نمود.

۵)ترازبندی و تثبیت: کار جای‌گذاری آرماتورها را یک فرد خبره باید انجام دهد تا هر کدام را به درستی در جای خود ثابت کند تا به عنوان یک سازه به هم پیوسته و محکم به صورت درست عمل کند در غیر این صورت انتظاری که از آن می‌رود را برآورده نخواهد کرد.
اصول آرماتوربندی استخر

نکات مهم برای اجرای آرماتور‌بندی استخر:

قبل از این که بخواهید کار آرماتور‌بندی را برای استخر شروع کنید یک سری نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید ما در زیر این نکات را برایتان بیان می‌کنیم.

  • باید از تمیز بودن آرماتورها مطمئن شوید و اگر آلودگی مانند چربی، گرد و خاک و… روی آن‌ها وجود دارد قبل از کارگزاری آن را برطرف کنید.
  • اگر آرماتورها نیاز به برش داشتند آن‌ها را حتما توسط قیچی مخصوص برش دهید و از هیچ دستگاه دیگری برای این کار استفاده نکنید چون باعث ایجاد مشکل می‌گردد.
  • اگر نیاز داشتید که آرماتورها را دوباره خم کنید و یا شکل دهید حتما برای این کار از دستگاه مکانیکی استفاده کنید و این کار را وقتی آرماتورها سرد هستند انجام دهید.

ما در این مقاله به بررسی آرماتوربندی استخرها پرداختیم شما حتما با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که آرماتور‌بندی استخرها نیز مانند آرماتور‌بندی ساختمان بسیار مهم و باارزش است و حتما باید این کار به صورت اصولی انجام گردد و همچنین نیز این کار یک کار تخصصی است و باید توسط افرادی انجام شود که متخصص این کار هستند و هر کسی قادر به انجام آن نخواهد بود و به عنوان یک نتیجه کلی حتما برای ساخت استخر از مواد و مصالح باکیفیت استفاده کنید تا عمر استخرتان طولانی شود چون همان طور که می‌دانید ساخت یک استخر شاید در نظر ساده بیاید اما بسیار پرهزینه می‌باشد و حتی سلامت جان افراد را هم در‌بر خواهد داشت.
هزینه آرماتوربندی استخر

سخن پایانی:

ما در این مقاله به بررسی آرماتور‌بندی استخرها پرداختیم در ابتدا مفهوم آرماتور‌بندی را به صورت کلی برایتان توضیح دادیم و بعد از آن به بررسی اصولی پرداختیم که حتما در کار آرماتور‌بندی استخر باید به آن‌ها دقت می‌شد و سپس از روش‌های صحبت کردیم که بر اساس نوع استخرتان می‌توانید یکی از آن‌ها را برای آرماتور‌بندی استخر خود انتخاب کنید و بعد از آن هم به چند نکته مهم اشاره کردیم که حتما باید به آن‌ها عمل شود در آخر مقاله هم به یک نتیجه کلی از آنچه که برایتان بیان کردیم رسیدیم. امیدواریم که مطالب بیان شده در این مقاله برایتان به صورت کاربردی و مفید بوده باشد و حتما به نکاتی که بیان شد در ساخت استخر خود اهمیت دهید و آن‌ها را رعایت کنید.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید