استخرهای سرریز

استخرهای سرریز

استخرهای سرریز

امروزه استخرهای شنا به یک وسیله ثابت در حیاط خلوت بسیاری از خانه های مدرن تبدیل شده اند. استخرها موجب جذابیت و زیبایی یک ملک می شوند و صاحبان خانه در هر زمانی می توانند از چنین امکانات به روزی بهره مند شوند. گردش آب  استخرهای سرریز برای کنترل سطح آب در استخر مهم است، اما سرریز به کجا می رود؟ سرریز استخر جهت برگشت به سیستم تصفیه به داخل یک مخزن به اسم مخزن تعادل می ریزد. در ادامه با ما همراه شوید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

سرریز استخر چیست؟

سرریز استخر به وضعیتی اطلاق می شود که آب موجود در استخر بیش از حداکثر ظرفیت استخر باشد در واقع سرریز استخر زمانی اتفاق می‌افتد که آب استخر شروع به ریختن از بالای آن کند.

استخرهای سرریز دارای مزایایی از قبیل موارد زیر است:

ظاهر استخر را جذاب و لوکس نشان می دهد.

هدر رفت آب کمتری وجود دارد زیرا می‌توانیم با استفاده از مخزن تعادل مانع از دور ریز آب خارج شده از استخر در زمان استفاده شناگران شویم.

به جهت گردش بهتر آب کیفیت سیستم تصفیه بالاتر خواهر بود.

با توجه به عدم وجود آب راکد در استخر احتمال رشد جلبک ها کمتر است.

در استخرهای اسکیمری از مخازن متعادل کننده استفاده نمی شود. اما در این استخر گاترهایی در اطراف استخر ساخته می شود تا از طریق این آنها آب دوباره به سیستم تصفیه برگردد و پس از تصفیه شدن مجددا استفاده شود و به استخر بر گردد.

مکانیسم سرریز استخر

پرکاربردترین سیستم گردش آب استخر در حال حاضر، استخر سرریزی است. ساختار این استخر به قدری جالب و پر جنب و جوش است که توجه  افراد را به استخر جلب می کند. بر خلاف استخرهای اسکیمری که در زمان استفاده شناگران آب از کناره ها به بیرون استخر پرتاب می شود و به هدر میرود ، سیستم سرریز آب را در حرکت ثابت نگه می دارد. آب سرریز شده از طریق یک شبکه سرامیکی به کانالی که اطراف استخر را احاطه کرده است، هدایت می شود. این آب به سمت مخزن تعادل حرکت می کند و پس از فیلتر مجددا به استخر بازگردانده می شود. این کانال سرریز یا گاتر سرریز در اطراف محیط استخر کشیده می شود. در انتهای مسیر کانال آب از طریق لوله های کارگذاشته شده به یک مخزن متعادل کننده متصل می شود که آب استخر را جمع آوری کرده و به پمپ می رساند

هنگامی که آب تخلیه شده به سیستم فیلتراسیون می رسد، با کنترل حجم استخر به داخل استخر بازگردانده می شود و آب را برای مدت طولانی تمیز نگه می دارد زیرا آب به طور مداوم از سیستم تصفیه عبور می کند.

به این نکته دقت داشته باشید که در سیستم اسکیمری اگر سطح آب کمتر از نقطه میانی اسکیمر باشد باعث مکش هوا در پمپ، کاویتاسیون یا احیاناً سوختن پمپ می شود. در سیستم سرریزی هم باید سطح اب داخل مخزن تعادل کنترل گردد. در صورت خالی بودن مخرن تعادل هوا وارد سیستم مکش پمپ و مشکلات مذکور می گردد.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید