استخر روباز

استخر روباز

استخر روباز

استخر روباز برعکس استخرهای سرپوشیده باز هستند و در ابعاد بیضی، دایره، مربع و مستطیل ساخته می شوند. این مدل از استخرها به صورت روباز بالای سطح زمین ساخته و پر از آب می شوند و از طرفی این امکان را برای افراد فراهم می کند که بیرون از ساختمان شنا کنند. البته خوبی شنا کردن در استخر روباز این است که افراد می توانند بدون تغییر فشار یا مشکلات مربوط به آب شور در استخر روباز با خیال راحت شنا کنند.

استخر روباز برای چه کسانی مناسب است ؟

استخرها همیشه به عنوان یک مکان تفریحی در سایر مناطق جهان مورد استفاده قرار می گیرند البته در گذشته در نبود استخرها افراد در برکه ها و رودخانه ها با شنا کردن اوقات فراغتشان را سپری می کردند. البته این روزها انواع متنوعی از استخرها به صورت روباز و سر پوشیده طراحی شده است که این امکان را برای افراد فراهم می کند که با خیال راحت تر و امنیت بهتری شنا کنند. شنا یکی از ورزش های مفید می باشد که تاثیر زیادی بر سلامتی دارد. به همین دلیل این ورزش محبوبیت بالایی بین افراد دارد .

اکثر افراد شنا کردن را در برنامه ورزشی خود قرار می دهند تا با انجام آن به سلامتی بدن خود کمک کنند. شنا کردن در استخر برای همه افراد مناسب است در صورتی که همه نکات مربوط به شنا کردن رعایت شود. البته شنا کردن در استخر برای درمان بسیاری از بیماری ها نیز مفید می باشد. فواید استخر برای درمان بیماری ها عبارت اند از:

درمان مشکلات قلبی

شنا کردن در استخر موجب انجام فعالیت های هوازی می شود که برای تقویت و کنترل قند خون نیز بسیار مفید می باشد. شنا در استخر برای بیماران قلبی موجب کنترل فشار خون و قند خون نیز می شود.

کاهش وزن

یکی از بهترین روش های لاغری و کاهش وزن شنا کردن در استخر می باشد در واقع با یک ساعت شنا کردن در استخر می توانید در حدود 500  کالری بسوزانید.

افزایش قدرت عضلات

شنا کردن در استخر موجب افزایش ظرفیت و قدرت قلب می شود در واقع هر چقدر در آب شنا کنید عضلات شما قویتر خواهد شد و در نتیجه توانایی فیزیکی بدن شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. افرادی که تمیرنات باشگاهی را دنبال می کنند به راحتی می توانند با شنا کردن در استخر آب، استقامت بدنی خود را بالا ببرند و از عضلات محکم تری نیز بهره مند شوند.

مزایا استخرهای روباز

استخرهای روباز در شکل های متنوع دایره ای، بیضی ، مستطیل و مربع ساخته می شوند که هر کدام دارای طراحی بی نظیری هستند. ساخت استخرهای روباز با مزیت های زیادی همراه خواهد بود. یکی از مزیت های استفاده از استخر روباز این است که برای گرم شدن آب نیاز به سیستم گرمایشی ندارد بلکه از طریق تابش نور خورشید در کمترین زمان گرم می شود. از طرفی این مدل از استخر هزینه ساخت کمتری به نسبت استخر سر پوشیده دارد در واقع استخر روباز نیازی به سیستم تصفیه خانه، سیستم گرمایشی و سیستم تهویه ندارد. یاز مزیت های دیگر استخر روباز می توان به عدم نیاز به عایق کاری محوطه اشاره کرد. با توجه به اینکه اطراف استخر روباز پوشیده شده از خاک، گل و گیاه است نیازی به عایق کاری اطراف آن نیست.  به دلیل تابش مستقیم نور خورشید امکان به وجود آمدن جلبک در استخر روباز نسبت به استخرهای سر پوشیده کمتر است.

معایب استخرهای شنا روباز

استخرهای شنا روباز دارای معایب قابل توجهی هستند در واقع یکی از معایب این مدل از استخرها، عدم استفاده در تمام سال می باشد. در صورتی نبود سیستم گرمایشی در استخر روباز، شنا کردن در آن در فصول سرد سال امکان پذیر نخواهد بود با این وجود تنها می توان در حدود 6 ماه از امکانات استخر روباز استفاده کرد. یکی دیگر از معایب استخر شنا رویاز این است که نیاز به تمیز کاری بیشتری دارد.با توجه به این امر باید زمان زیادتری را برای تمیز کردن استخر روباز صرف کرد. البته با توجه به این امر می توان با استفاده از روکش، تا حدی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. به دلیل روباز بودن استخر امنیت کودکان و حیوانات خانگی در زمان بازی کردن به خطر خواهد افتاد. استخرهای روباز برعکس استخرهای سر پوشیده بیشتر در معرض گرد و غبار و برگ گیاهان و درختان است. بنابراین هر چند روز یک بار باید آن را تمیز کرد البته استخرهای سر پوشیده به این شکل نیست و تنها هفته ای یک بار با جارو کشیدن تمیز خواهد شد. بنابراین برای تمیز کردن استخر روباز باید زمان زیادی را صرف کرد تا بتوان آن را برگ گیاهان و درختان و … تمیز کرد.

هزینه ساخت استخر روباز

هزینه ساخت استخر روباز در برگیرنده نوع طراحی و متراژ به کار رفته و همچنین مصالح به کار رفته در آن می باشد. بنابراین برای اینکه بعد از ساخت استخر متقبل هزینه های اضافی بازسازی نشوید بهتر است از مهندسین و متخصصین طراحی در امر ساخت استخر روباز کمک بگیرید. مشاورین طراحی این امکان را برای شما فراهم می کنند که با در نظر گرفتن همه موارد ساخت و ساز بودجه ای مشخص را برای شما ارائه می دهند. با یک برنامه ریزی و کمک گرفتن از مهندسین و کارشناسان به طور مسلم هزینه ساخت استخر روباز کاهش خواهد یافت و شما با یک بودجه مناسب می توانید بهترین طراحی از استخر روباز را اجرا کنید.

 

 

سخن پایانی

استخرهای روباز برعکس استخرهای سرپوشیده به صورت باز در شکل های مختلفی همچون دایره ای، مستطیلی، مربعی و ببیضی طراحی می شوند. استخرها همیشه به عنوان یک مکان تفریحی در سایر مناطق جهان مورد استفاده قرار می گیرند البته در گذشته در نبود استخرها افراد در برکه ها و رودخانه ها با شنا کردن اوقات فراغتشان را سپری می کردند. البته این روزها انواع متنوعی از استخرها به صورت روباز و سر پوشیده طراحی شده است که این امکان را برای افراد فراهم می کند که با خیال راحت تر و امنیت بهتری شنا کنند. استخر روباز دارای مزایا و معایبی است که با شناخت هر کدام از این موارد می توانید تصمیم به ساخت و طراحی استخر روباز کنید.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید