پمپ استخر

پمپ استخر

پمپ استخر

این پمپ اساسا قلب سیستم گردش آب استخر است. آب را از استخر از طریق مجرای سرریز و فاضلاب اصلی می‌کشد، آن را از طریق صافی به داخل سیستم تصفیه انتقال می‌دهد و آن را از طریق لوله های برگشت اصلی به استخر باز می‌گرداند. پمپ آب خودش شامل سه بخش است: موتور، پروانه، و تله مو و توری. این پمپ از نیروی الکتریکی تغذیه می کند و می تواند دارای ولتاژهای 110 و 220 ولت باشد و تا 3.450 دور در دقیقه می چرخد. پمپ های آب استخر هوا خنک هستند و نباید در محیط های کاملا بسته قرار بگیرند تا بتوانند گرما خود را برطرف سازند و همچنین مراقب باشید در جایی که آن ها را قرار می دهید رطوبت و آب نباشد که باعث خرابی آن ها می شود.

 

عکس پمپ آب استخر

عکس پمپ آب استخر

پروانه به انتها شفت موتور متصل می شود. همچنان که می چرخد آب را با پروانه از میان توری و تله مو انتها پمپ می کشد و آن را به بالا پمپ که به لوله هایی که به فیلتر متصل هستند هل می دهد. این پروانه دارای حفره‌های کوچکی است و بسیار مستعد گرفته شدن توسط زباله های کوچک است. اگر فشار آب روی سطح در بالای فیلتر کم ‌تر از مقدار توصیه می‌شود، و اگر مقدار آب ورودی به استخر شنا کاهش ‌یافته باشد، ممکن است که پروانه یا مسدود شده و یا آسیب ‌دیده باشد.

عکس پروانه و سبد پمپ استخر

عکس پروانه و سبد پمپ استخر

این مساله را می توان با باز کردن پمپ و جدا کردن قسمت پروانه بررسی کرد. یک تله مو و توری ویژه در انتهای پمپ آب استخر قرار دارد تا از ورود زباله به پروانه جلوگیری کند. داخل تله مو یک سبد است که باید چک شود و حداقل دو بار در هفته خالی گردد. اگر سبد بسته شود، جریان آب به پمپ محدود خواهد شد و پمپ به جای آب ، هوا ارسال خواهد کرد. در این نقطه، موتور سریع ‌تر شروع به چرخش می‌کند و سرانجام خراب خواهد شد. اگر این سبد وجود نداشته باشد، پروانه می‌تواند مسدود شود، که از پمپ کردن مقادیر زیاد آب جلوگیری می‌کند، یا ممکن است آسیب ببیند.

 

به کار انداختن پمپ استخر

کل عملیات استخر به وسیله پمپ تحت ‌تاثیر قرار می‌ گیرد. سیستم تصفیه استخر نمی‌تواند بدون پمپ اصلی کار کند، و آب استخر نمی‌تواند بدون تلمبه فیلتر شود. بنابراین، مهم است که برنامه ریی مناسبی برای به کار انداختن پمپ اب استخر داشته باشیم.

بهترین زمان برای کار انداختن پمپ استخر

دو عامل وجود دارند که بهترین زمان برای به کار انداختن پمپ را مشخص می کنند: تقاضای مواد شیمیایی و هزینه انرژی. از آنجا که نور ماورای‌ بنفش هر روز کلر آب را از بین می برد و پاک می‌کند، آشکار است که بالاترین تقاضا کلرین در طول روز خواهد بود. از آنجا که اغلب روش‌های افزودن کلرین به پمپ آب نیاز دارند تا مقدار کلر را با مقدار درست کلرین تامین کند، این امر منجر به این نتیجه می‌شود که بهتر است پمپ را در طول روز فعال کنید، نه در شب.

عکس پمپ آب پرتابل استخر

عکس پمپ آب پرتابل استخر

با این حال، با توجه به هزینه بالای برق در طول ساعات روز، این دو عامل باید به منظور تعیین زمان‌ بندی، که به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای هر استخر و صاحب آن است، سنجیده شود. مورد ایده‌ آل برای راه‌ اندازی پمپ از طلوع خورشید تا غروب خورشید خواهد بود، و این برنامه برای شرایطی که هزینه برق در طول روز تغییر نکند، بهتر خواهد بود. با این حال در موارد دیگر، لازم است که پمپ در طول شب فعال شود تا از هزینه‌های مصرفی بالا اجتناب شود. لازم به ذکر است که مقدار کلرین اضافه شده به استخر باید به اندازه کافی باشد تا سطح کلرین در بیشتر ساعات روز، به خصوص در بعد از ظهر، در بیش از ۳.۰ ppm باقی بماند.

پمپ آب استخر چند ساعت در روز باید کار کند ؟

دو عامل اصلی در تعیین طول زمانی که پمپ باید در طول هر چرخه اجرا شود، تقاضای مواد شیمیایی و فیلتراسیون است. در طول ماه‌ های تابستان، تقاضای مواد شیمیایی در اوج خود است و از آنجا که تقاضا استفاده از مجموعه های آبی به طور کلی در طول این زمان بیشتر است، مقدار زباله و کثیفی موجود در آب استخر بیشتر است. این امر مستلزم آن است که آب به طور کامل فیلتر شود تا مواد اضافی را از بین ببرد. برای محاسبه مقدار فعالیت پمپ فاکتورهای مختلفی از جمله حجم ، قدرت ، سیستم تصفیه ، دستگاه کلرزن ، مقدار دبی ورودی و خروجی و… استخر شنا دخیل هستند و شما بسته به حجم استخر و تاسیسات خود باید ساعات مختلفی پمپ را فعال کنید.

عکس دیاگرام پمپ استخر

عکس دیاگرام پمپ استخر

به طور معمول حدود 4 یا 5 ساعت فعالیت پمپ استخر برای تصفیه و کلرین آب برای استخرهای خانگی و ویلایی می تواند کافی باشد. دقت کنید که در تابستان این زمان را باید به دلایلی که قبلا گفتیم کمی بیشتر نمایید. همچنین در پاییز و زمستان این مدت به دلیل ابری بودن و دمای هوا کمتر خواهد بود. چرخه روزانه می تواند به چندین بخش تقسیم شود. حتما تست کیفیت آب را از یاد نبرید و بسته به کیفیت آب خود پمپ را فعال نگه دارید.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید