آب بندی و عایق کاری استخر

آب بندی و عایق کاری استخر

آب بندی و عایق کاری استخر

یکی از مهم ترین گام ها در ساخت استخر ، آب بندی و عایق کاری آن و پیدا کردن بهترین روش برای این کار است. آب بندی استخر بسته به نوع کاربری و ساخت آن ها می تواند متفاوت باشد و موادها و روش های مختلفی برای اب بندی استخرهای شنا ، کشاورزی ، بلوکی ، بتنی و… وجود دارد.

استفاده از مواد عایق کاری استاندارد می تواند بسیار اهمیت داشته باشد و شما را از به دردسر انداختن در آینده آسوده خاطر نماید. در این مطلب سعی می کنیم تمام مواد آب بندی  و عایق کاری برای ساخت های متفاوت استخرها را بررسی کنیم.

عکس آب بندی استخر شنا با مواد نانو

عکس آب بندی استخر شنا با مواد نانو

مواد آب بندی و عایق کاری استخر

امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و علم ، هر روزه مواد آب بندی و عایق کاری جدیدی برای استخرها تولید می شوند و همچنین روش های جدید و راحت تری هم برای این منظور ابداع می شوند. ولی ما باید بهترین روش و مواد را متناسب با نوع ساخت استخر و بودجه در اختیارمان انتخاب کنیم و از کارمان اطمینان داشته باشیم.

تقریبا تمامی مواد آب بندی استخر از جنس عایق های پلیمری و رزین ها هستند و به صورت چسب آب بندی و رنگ های اکریلیک در دسترس می باشند. چند نوع از این مواد عایق بندی استخر را با هم بررسی می کنیم.

مواد نانو برای آب بندی استخر

همانطور که می دانید نانو یکی از فناوری های جدید است که لباس های دارای این خاصیت با ضد آب بودنشان معروف شده بودند. پس این ویژگی می تواند در آب بندی استخر بسیار کاربردی باشد. در فناوری نانو از مواد در مقیاس و بافت بسیار کوچک استفاده می شود که آب امکان عبور از آن را نخواهد داشت و این نوع مواد همچنین از مقاومت بالایی به خاطر فرمول پیچیده اشان برخوردار هستند که شما را از دغدغه ها در رابطه با نشتی استخر دور خواهند کرد.

آب بندی استخر با عایق Z90

چسب آب بندی و عایق Z90 محصول شرکت NSG ماده ای به صورت مایع با رنگ شیری است و به صورت 100 درصد ضد آب می باشد و راه حل مناسبی برای جایگزین کردن عایق های سنتی همچون قیر و ایزوگام می باشد.

چسب Z90 بر پابه رنگ ها و رزین های اکریلیک ساخته شده و دارای خاصیت نانو است و می توان آن را در هر نوع ملات و دوغابی برای ضد آب کردن قسمت های مختلف استفاده کرد و پس از اجرا به خوبی با سازه شما مخلوط شده و کاملا بی رنگ می شود. قیمت چسب Z90 زیاد بالا نبوده و به صورت گالنی در حجم های 10 و 20 لیتری به فروش می رسد.

عکس چسب آب بندی استخر Z90

عکس چسب آب بندی استخر Z90

آب بندی استخر با چسب sa12

این نوع چسب یکی از معروف ترین مدل چسب بتن برای ساختن ملات آب بندی استخر است و به خوبی با سطوح سیمانی و بتنی پیوند برقرار می کند. همچنین از چسب SA12 می توان برای عایق کاری مجدد استخرهایی که نشتی دارند استفاده کرد و به خوبی به سطوح بتنی قدیمی می چسبد.

این ماده به صورت مایع و به رنگ سفید بوده و معمولا در ملات های آب بند کاشی کاری و نماسازی استخر برای آب بندی استفاده می شود و مقاومت بسیار خوبی در برابر آب خواهد داشت.

آب بندی استخر با ایزوگام امکان پذیر است ؟

ایزوگام همانطور که معروف است بیشتر برای پشت بام ها و کف سرویس های بهداشتی و حمام استفاده می شود و برای نگهداری آب در محفظه ای به صورت طولانی مدت طراحی نشده است.

اگر آب بندی استخر را با ایزوگام انجام دهید این مواد به خوبی با بدنه استخر شما پیوند برقرار نمی کند و به مرور زمان در فشارهای بالا از جای خود بلند می شود و تمامی قسمت های ظاهری استخر شما را خراب می نماید. با وجود این همه مواد عایق کاری جدید با فناوری های روز دنیا استفاده از ایزوگام برای عایق کاری استخر اصلا مناسب نیست.

آب بندی و عایق کاری استخر بتنی یا سیمانی

عکس آب بندی و عایق کاری استخر بتنی

عکس آب بندی و عایق کاری استخر بتنی

آب بندی و عایق کاری یک استخر بتنی ممکن است به لحاظ فنی مشکل نباشد ولی می تواند یکی از چالش برانگیزترین موانع سر راه باشد. شما برای آب بندی یک استخر بتنی باید در هنگام ساخت به فکر استفاده از مواد آب بندی باشید، پوشش های ضد آب و محصولات مانع ورود آب تمایل به پیوند بهتر با زیرلایه های بتنی دارند.

چرا که در ترکیبات شیمیایی مشابه هستند و توسط عوامل پلیمری اتصال بهتری را برقرار می کنند. در هنگام ساخت استخر جدید نیازی به خشک شدن کامل بتن ها برای استفاده از مواد آب بندی استخر نیست و آن ها قابلیت تنفسی دارند و چند روز پس از بتن ریزی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و سرعت کار شما را افزایش دهند.

آب بندی استخر کشاورزی و بلوکی

عکس آب بندی و عایق کاری استخر کشاورزی بلوکی

عکس آب بندی و عایق کاری استخر کشاورزی بلوکی

بیشتر استخرهای کشاورزی در حال حاضر به صورت بلوکی ساخته می شوند، به این صورت که برای احداث استخر یک گودی به ارتفاع تقریبا 3 متر معمولا (بسته به نیاز می تواند بیشتر باشد) توسط بیل مکانیکی در طول و عرض مشخص حفر می گردد. اطراف این گود را با استفاده از بلوک های سیمانی سنگین دیوارچینی می کنند و سپس با بتن ریزی کف استخر و سیمان کاری دیواره ها آن را کمی در برابر فشارها مقاوم می سازند.

حالا نوبت به استفاده از ملات نرم در استخرهای کشاورزی است که با استفاده از چسب های عایق Z90 و SA12 آن را می سازند و بر روی کف و دیواره ها استفاده می کنند و بعد از همه این مراحل از رزین ها و رنگ های پلیمری ضد آب مناسب می توان برای مقاومت بیشتر استخر کشاورزی و زیبایی هر چه بیشتر بهره گرفت.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید