تاسیسات استخر

تاسیسات استخر

تاسیسات مجموعه ای از اقدامات زیر ساختی برای عملیاتی نمودن قسمت های مختلف یک سازه می باشد. تاسیسات استخر به دو بخش کلی مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شود که هر یک توسط مهندسین مربوطه هر رشته پیاده سازی می شوند. بخش مکانیکی خود از زیر مجموعه های زیادی همچون بخش های گرمایی و سرمایی ، بهداشتی (آب و فاضلاب) ، تهویه مطبوع و… تشکیل می شود.

تاسیسات استخر چیست ؟

تاسیسات استخر ترکیبی از بخش های مکانیکی و الکتریکی است که زیر ساخت لازم برای عملیاتی کردن استخر را مهیا می سازد. دقت نمایید که تاسیسات استخر خانگی در سال های اخیر با پیشرفت صنعت ساختمان سازی و ساخت مجموعه های آبی در منازل جز زیر مجموعه رشته مهندسی ساختمان درآمده است.

دیاگرام کلی تاسیسات استخر شنا

دیاگرام کلی تاسیسات استخر شنا

به طور کلی می توان گفت تاسیسات استخر مجموعه اقدامات لازم جهت عملیاتی کردن آن از قبیل لوله کشی ، موتورخانه ، تصفیه خانه ، برق کشی ، چراغ ها و… می باشد ، بدون همه این ها شما تنها یک سازه بدون روح و قلبی بدون تپش خواهید داشت.

به لطف چندین مولفه که در پس زمینه با هم کار می کنند ، استخرها می توانند گرم ، تمیز و سالم بمانند. دارندگان استخر برای حفظ مجموعه خود باید نحوه کار آن را بیاموزند.

نحوه اجرای تاسیسات استخر

اصلی ترین ماده در اجرای تاسیسات استخر شنا آب می باشد. حفظ گردش خوب آب برای تمیز نگه داشتن استخر ضروری است. موتور اصلی سیستم گردش استخر شما پمپ است. برای حفظ گردش آب خوب ، به لوله کشی ، اسکیمر ، پمپ ، فیلتر و بازگشت برای تکمیل شدن پروسه خود احتیاج دارید.

وقتی همه چیز کار می کند ، تاسیسات استخر شما نیز به وظایف خود درست عمل خواهد کرد. اما اگر یک قسمت از سیستم گردش آب استخر خراب شود ، می تواند انواع مختلفی از جمله خرابی کامل سیستم یا اجزای آن را ایجاد کند.

همانطور که متوجه شدید در اجرا تاسیسات استخر مجموعه ای از زیرساخت ها به صورت مکمل با یکدیگر با هم کار می کنند. آن ها را می توان به طور کلی به دو قسمت تاسیسات مکانیکی و الکتریکی تقسیم نمود.

تاسیسات مکانیکی استخر

این بخش کلیه اجزا از لوله کشی استخر گرفته تا طراحی سیستم تصفیه آب و هیتر (گرم کردن آب) را شامل می شود. تاسیسات مکانیکی استخر شما از چندین قسمت مشخص تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا آب استخر شما را حرکت دهد.

قلب سیستم پمپ استخر شماست ، که تنها بخشی از سیستم است که به طور فعال آب را حرکت می دهد. بقیه سیستم پمپ را سرویس می کند یا با آن کار می کند تا سایر عملکردها را برای تمیز نگه داشتن استخر شما انجام دهد.

شبیه سازی تاسیسات استخر خانگی

شبیه سازی تاسیسات استخر خانگی

تاسیسات تصفیه استخر

قسمت های اصلی تاسیسات تصفیه آب استخر ، کم و بیش به ترتیب جریان آب ، عبارتند از:

 • اسکیمر
 • درین اصلی
 • پمپ
 • فیلتر
 • هیتر یا گرمکن (در صورت داشتن)
 • دستگاه کلرزن
 • مجرا برگشت

اگر هر یک از این اجزا خراب شود یا مشکلی داشته باشد ، می تواند روی کل سیستم تأثیر بگذارد. در بهترین حالت ، متوجه می شوید که آب استخر شما تمیزتر از حد معمول است. در بدترین حالت ، می تواند به یک یا چند قطعه آسیب جدی و حتی خطرناک وارد کند و منجر به تعویض آن تجهیزات شود.

تاسیسات الکتریکی استخر

کلیه اجزا مکانیکی استخر در آخر نیاز به نیرو مولد خواهند داشت. این انرژی توسط الکتریسیته تامین می گردد و وظیفه فراهم نمودن برق پمپ ها ، آبنما ها ، سیستم تصفیه استخر ، گرم کن و… تماما با آن است. پس در نظر داشته باشید که بدون تاسیسات الکتریکی استخر شما قلبی بدون تپش خواهید داشت.

از آنجا که کار برق کشی در استخر بسیار مهم می باشد (به دلیل رسانا بودن آب) برای جلوگیری از هرگونه صدمات حتما از افراد ماهر و کالاهای مرغوب در تجهیز این قسمت از مجموعه خود استفاده نمایید. البته قابل ذکر است که سیستم روشنایی استخر نیز شامل این قسمت می شود.

بدون نظر

 1. فریبرز بهمن 24, 1400

  با سلام ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدی که در اختیار بازدید کننده میگذارید
  هزینه ساخت استخر با ابعاد ۴×۶ جهت ساختمان مسکونی با تمام تاسیسات مورد نیاز حدودا چقدر میباشد ؟
  با تشکر

  1. کارشناس آکام استخر اسفند 15, 1400

   سلام
   ممنون از توجه شما
   خیلی متغیره ولی حدودا از ۳۰۰ تومن به بالا

 2. توحید ناصری خرداد 30, 1400

  عالی بود

 3. مرتضی اردیبهشت 11, 1400

  سلام.
  هزینه اجرا و پیاده سازی یک استخر 4*7 متر چقدر میشه؟

  1. کارشناس آکام استخر اردیبهشت 12, 1400

   با سلام
   برای براورد هزینه ساخت استخر جزییات اجرایی زیادی وجود دارد که باید درمورد آن ها تصمیم گیری شود. اما به عنوان براورد کلی باید عرض کنم ساخت یک استخر استاندارد به همراه تاسیسات کلی و کامل با این ابعاد حدود 250 میلیون تومان به بالا نیاز به سرمایه گذاری خواهد داشت.

 4. علی حسینی فروردین 14, 1400

  با سلام و وقت بخیر
  ممنون از سایت خوبتون ، می خواستم بدونم هزینه اجرای تاسیسات استخری با ابعاد 4 در 8 متر چقدرمیشه

  1. کارشناس آکام استخر فروردین 14, 1400

   سلام
   سپاس از نظر مثبت شما
   تاسیسات مکانیکال استخر بابت تصفیه و گرم کردن آب ، شامل پمپ ، فیلتر شنی فایبرگلاس ، دیگ ، مشعل ، پمپ سیرکولاتور دیگ ، لوله اتصالات ، شیرآلات حدود ۸۰ تومان بودجه لازم دارد. تاسیسات الکتریکال شامل تابلو برق ، کنترل مکانیزه و اتوماتیک کارکرد پمپها کابل چراغ استخری حدود ۲۰ تومان بودجه لازم خواهد داشت.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید